- Bemutatkozás
- Aktuális
- Jelmondat
- 2017 – Élő közösségben céljaid felé
- Korábbi jelmondatok
- 2016 – Növekedjünk közösségben az alapokhoz hűen!
- 2015 - Derűvel építsük a jövőt!
- 2014 - Új világ, új misszió
- 2013 – Taníts minket nevelni
- 2012 - Szövetséged sürget minket
- 2011 - Forrásodból akarunk meríteni
- 2010 - Maradj velünk - Engem küldj
- 2009 - Veled és érted
- 2008 - Reménnyel céljaink felé
- 2006 - Jelenlétedben járni
- 2005 - Veled minden nap
- Évfordulóink
- Schönstatt
- Krónika
- Schönstatt +
- Linkek
131. Mi az a „lelki napirend”?
A lelki napirend egy másik pedagógiai eszköz, amit Schönstatt nagyra tart. Ez a módszer is a szélesebb körű egyházi hagyományokban gyökerezik, de már Schönstatt kezdeteinél is megjelent, hangsúlyozva annak a szükségét, hogy mindenki a személyes és lelki növekedésével összhangban határozza meg, hogy milyen pontok szerepeljenek a lelki napirendjében. Ennek a válogatásnak a kritériuma nem az, hogy „objektíven mely vallásos gyakorlatok a legfontosabbak” hanem, hogy „mely vallásos vagy egyéb gyakorlatok azok, amelyeket, ha rögzítek a napomban, megadják a szükséges erőt és rugalmasságot, hogy a hitemet a jelen életállapotomban megéljem.”
Valakinek a mindennapi szentmise olyan fontos, hogy ez teszi lelki életét élénkké, így számára ez hozzá tartozik a lelki napirendhez. Másoknál a kulcs a rózsafűzér, egy lelki olvasmány, vagy 20 perc imádság a reggel csendjében, vagy akár egy egészséges reggeli. Akármelyik is kulcsfontosságú számunkra, az hozzá tartozik a lelki napirendünkhöz. A rendszeres kötelezettségek, mint a vasárnapi mise szintén része lehet a lelki napirendnek, ha nehézségem van azzal, hogy megtartsam, de összességében a listának nem kell túl hosszúnak lennie. A különleges jófeltétel rendszerint szintén hozzá tartozik a lelki napirendhez.
A gyakorlat szempontjából fontos, hogy a lelki napirendhez hozzá tartozzon az írásbeli ellenőrzés minden nap végén. Ezzel „csipkedjük” magunkat, hogy a napirend el ne sikkadjon. Ilyen módon tudjuk legyőzni a feledékenységet is.
A hónap végén egy folyamatosan gondozott írásos ellenőrzés jó eszköz lehet a lelki egészségünk leméréséhez, különösen, ha a lelki napirend pontjai összhangban vannak az igazi vallásos jólétünkkel. Így egészen őszintén meg tudjuk ítélni, hol szükséges fejlődnünk, sőt a különleges jófeltételt is munkára foghatjuk havonta a legsürgetőbb pontoknál.
Schönstattban az is hagyomány, hogy a lelki napirendben foglalt törekvéseinket összekötjük a szentéllyel és a kegyelmi tőkével (74.). Így sokszor találkozunk ezzel a felirattal a lelki napirendes papírlapokon: „Hozzájárulásaim a Háromszor Csodálatos Anya kegyelmi tőkéjéhez.”