- Bemutatkozás
- Aktuális
- Jelmondat
- 2017 – Élő közösségben céljaid felé
- Korábbi jelmondatok
- 2016 – Növekedjünk közösségben az alapokhoz hűen!
- 2015 - Derűvel építsük a jövőt!
- 2014 - Új világ, új misszió
- 2013 – Taníts minket nevelni
- 2012 - Szövetséged sürget minket
- 2011 - Forrásodból akarunk meríteni
- 2010 - Maradj velünk - Engem küldj
- 2009 - Veled és érted
- 2008 - Reménnyel céljaink felé
- 2006 - Jelenlétedben járni
- 2005 - Veled minden nap
- Évfordulóink
- Schönstatt
- Krónika
- Schönstatt +
- Linkek
130. Mi az a különleges jófeltétel (Particular Examen)?
A különleges jófeltétel egyike azon eszközöknek, amelyek irányt és formát szabnak a személyes növekedésünknek és küzdelmünknek a szentté válásra. A módszer gyökerei Loyolai Szent Ignáchoz vezetnek vissza, aki bátorított, hogy a napi lelkiismeret vizsgálat ne csak egy általános önvizsgálat legyen, hanem különleges megvizsgálása is lelki életünk egy pontjának, amelyben növekedni szeretnénk.
Schönstattban is hamar megjelent ez a gyakorlat. Nem sokára követte az „írásbeli ellenőrzés” vagyis, hogy a nap végén egy pillanatot arra szánunk, hogy megkérdezzük: „sikerült a vállalásom?” majd röviden meg is válaszoljuk: „igen”, „nem” vagy „nem teljesen”. Ezzel megteremthetjük a szükséges alapot arra, hogy az elhatározás ne csak ábránd maradjon, hanem valóban végre is hajtsuk.
Kentenich atya megfogalmazásában a jófeltételnek konkrétnak, mindennaposan rendszeresnek és ellenőrizhetőnek kell lennie. Nem csak annyi, hogy „Türelmes akarok lenni!”, hanem olyan konkrétnak, hogy „Türelmes akarok lenni a barátaimmal, mikor cikiznek a vörös hajam miatt!” Erre tudok tisztán igent vagy nemet válaszolni, ha a nap végén azt kérdezem magamtól „sikerült a vállalásom?”.
A módszer olyan hatékonynak bizonyult, hogy lényegében továbbra is változatlanul alkalmazzuk. Elterjedt módja a különleges jófeltétel használatának a havi rendszer és a hozzá kapcsolódó havi szentgyónás. Így a hónap végén megfontolhatjuk, hogy a lelki növekedésünkhöz mi a következő lépés, és új jófeltételt kereshetünk (konkrétat, mindennapit, ellenőrizhetőt). Elképzelhető, hogy a régi jófeltétel nem vált be, vagy belebuktunk, mert nem volt elég konkrét, és ilyenkor eldönthetjük, hogy más formában újra megpróbáljuk. Ugyanakkor, ha azt érzékeljük, hogy jól működött, dönthetünk úgy, hogy hasznos lenne még egy hónapig folytatni a gyakorlatot. Ezek mind elképzelhetők.
A legfontosabb, hogy a különleges jófeltétel segítsen bennünket abban, hogy a személyes növekedésünkre és lelki életünkre koncentráljuk ne csak általánosan, hanem konkrét, személyes elhatározások formájában is.