110. Mi az „alkotó eredmény törvénye”?

Ez az alapelv szorosan követi a nyitott ajtók törvényét. Alapját Jézus szavai jelentik: „A gyümölcseikről ismeritek fel őket.” (Mt 7,16). Mivel a nyitott ajtók különböző forrásokból származhatnak – isteniből, emberiből, akár ördögiből is – ezért utólag is különbséget kell tennünk, hogy a lefektetett alapok jók-e vagy sem. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy nem minden nyitott ajtóról dönthetjük el, hogy Istentől származó-e, mielőtt áthaladunk rajta.

A különbségtétel mércéje viszonylag egyszerű. Ha a nyitott ajtó követésének eredménye szokványos és evilági okok által magyarázható, akkor „átlagos eredményről” beszélhetünk. Ha azonban, ezek az eredmények egyértelműen meghaladják az evilági tényezőkkel magyarázhatót, akkor „alkotó eredményről” beszélhetünk. Ebben az esetben megállapíthatjuk, hogy a nyitott ajtó isteni eredetű és figyelmesebbé válunk Isten hangjára, amely az adott irányba vezet bennünket.

Kentenich atya gyakran a következő kritériumok alapján értelmezte az alkotó eredményt:
1. a nehézségek (és a célok) nagysága,
2. az eszköz kicsinysége,
3. a siker nagysága.

Másképp fogalmazva, ha a nehézségek, emberi szemszögből, leküzdhetetlenek és/vagy az eszközök, emberi szemszögből, túl kicsik ahhoz, hogy a gyümölcsözőséget magyarázzák és az eredmények jóval meghaladták az emberi számításokat, akkor Isten kezéről lehet csak szó.

Ez a törvény különösen fontos annak megítélésében, hogy egy döntés vagy jelenség isteni vagy ördögi eredetű. Az utóbbi esetben, ennek a törvénynek a fordítottja mutatkozik meg – a „pusztító eredmény törvénye”. Ha egy döntés vagy eseménylánc negatív hatása jóval meghaladja a normális elvárásokat, túllépve a gonoszságot, amelyért emberi gyűlölködés, irigység stb. lehet felelős, akkor a Sátán beavatkozását kell felismernünk.